Годишен отчет
През 2023 г. основните направления по които екипът на читалище „Алеко Константинов – 1954“ работи са:
- Разработване и участие в проекти.
- Развитие и обогатяване на традиционните читалищни дейности, включително на библиотеката и на Италианската читалня „Асен Марчевски“ чрез нова форма: онлайн представяне на книги и автори в канала на читалището в Youtube под надслов „Ревю на книгата“ и провеждане на културни събития и дейности и др.
- Утвърждаване на читалището като информационен център чрез предоставяне на интернет справки за потребителите, подготовка, на информации за автори и нови книги във Фейсбук и в канала на читалището в Youtube .
І. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ
През 2023 г. бяха записани 665 читатели /с 62 повече от 2022 г./. Поднови се и съставът на читателите, библиотеката се посещава повече от работещи, от ученици и млади хора, по-малко от пенсионери. Учащите са 158. Най-добре е обхваната групата на икономистите, юристите и филолозите, които са 144 души и други специалисти - 180. Следват: ИТР - 56, писатели, журналисти – 30; медицински специалисти – 36, учителите са 30 и др. Чувствително са нарастнали посещенията 7 740 - с 1 434 броя повече; за дома са 5 444; в читалня 2 046; за ползване на компютър 250.
През отчетния период бяха раздадени 17 359 б. д., които са с 1024 т. повече в сравнение с предходната 2022 г. От тях 17 100 са заетите книги и 258 са периодични издания. Фондът на библиотеката е 24 013 б. д. Увеличен е броя на новите книги 731, на стойност 9584 лв. Дарените книги са 485 библ. док. на стойност- 6194.80 лв. Броят на абонираните периодични издания е 7, на стойност 497 лв. Придобитите документи на читател-2. Подобрени са и библиотечните показатели като обхванатост-8,3 %, читаемост-26,1 и посещаемост-11,6.
Направените справки са 40.
Изнесени са 6 беседи по ББЗ, с ученици от ОУ “Алеко Константинов“ и ОУ „Княз Александър I“.
Подредени са 27 витрини, свързани с календара „Дати и събития 2023“: 10 са в свободен достъп, 3 – в Италианска читалня, 5 - в Детски отдел, 9 – във фоайе. Продължава процеса на автоматизиране на библиотечната дейност, по програма „АБ“ на фирма РС-ТМ. Имаме електронен каталог.
Информационният интернет център е с 6 автоматизирани работни места с достъп до интернет.
Италианска читалня „Асен Марчевски”
Расте интересът на читатели, граждани и студенти към Италианската читалня. Читалнята разполага с около 2 971 библ. док. художествена, отраслова, справочна и учебна литература, списания и аудио-визуални материали на италиански език, придобити чрез дарения. В нея потребителите могат да намерят информация на италиански език за италианската литература, история, изкуство и политика и имат достъп до издания, както на книжен, така и на електронен носител. Обработени с програмата „АБ“ през 2023 г. са 146 книги на италиански език, получени като дарения от Италия. Ежегодно по програмата на Библиотеката се осъществяват различни културни събития: срещи с писатели и творци от България и Италия по повод 26 септември – вечер на италианския език и култура: Микеле Сантулиана, Паола Валенте, Паоло Ланцоти, Симоне Мартинело, проф. Донателла Ломбело.
Със студенти от ПУ„Паисий Хилендарски" проведохме открит урок, посветен на 670 г. от издаването на „Декамерон“ на Бокачо. С ученици от ЕГ „Иван Вазов“ проведохме „Работилница за четене и превод на италиански автори“ по текстове на италианските писатели Дино Будзати и Антонио Грамши.
През 2023 г. продължихме представянето на книги и автори от фонда на читалнята онлайн в YouTube канала на читалището под надслов „Ревю на книгата“.
ІІ. КУЛТУРНИ СЪБИТИЯ И ДЕЙНОСТИ
През 2023 г. проведохме следните културни събития:
- срещи с творци и преставяния на книги - 26: on-line – 1 / в
Yоu tube канала на читалището - рубрика „Ревю на книгата“
- изложби – 7 /в галерия „Алеко“ на читалището – 5; 2- в музеи/
- тематична вечер - 14
- литературни четения – 6
- работилници – 4
- викторини – 3
- открити уроци - 2
- беседи и лектории -4; беседи ББЗ – 6;
- конкурси – 1
- детски утра – 2
- маратон на четенето - 1
- други – 12 /вкл.: детски празник, поклонение, рецитали, презентации, концерти и др.
Проведените събития са 82.
Събитията представяме по-долу по месеци:
м. януари:
- Поклонение пред барелефа на Ал. Константинов по повод 160 г. от рождението на писателя
- Галерия „Алеко”: “Пътеписите на Алеко” – изложба от конкурсни творби на тема „В света на Алековите герои“ на ученици от НХГ „Цанко Лавренов“ / от фонда на читалището/
- Викторина, посветена на живота и творчеството на Алеко Константинов – с участието на ученици от 5-те класове на ОУ „Ал. Константинов“
- Маратон на четенето по откъси от романа „Бай Ганю с участието наученици от 6-те класове на ОУ „Ал. Константинов“
- Литературен кръг „Метафора“ : „Моят любим герой“
- Клуб „Диалолог без граници“: „Мисли на деня“ – дискусия
м. февруари:
- Литературен кръг „Метафора“: Поет на картини и художник на стихове“ – вечер, посветена на американския поет Едуард Къмингс. Представи Милена Стоянова
- Клуб „Диалог без граници”: „Ефективни методи за справяне с негативизма“
- Беседа ББЗ: „Екскурзия в библиотеката” – пред ученици от първите класове на ОУ „Алеко Константинов“
- Работилница за изработване на мартеница с ученици от вторите класове на ОУ „Алеко Константинов“ и везбарките от Колектив „Р. Чуканова” от читалището. Изложба
м. март
- „ Честита Баба Марта” - Колектив за национална шевица и орнаментика „Р. Чуканова” и клуб “Интериор“ се включиха в инициативата на Община Пловдив и Общински читалищен съюз да поздравят пловдивчани с ръчно изработени мартеници
- Литературен салон Алеко: Среща с Зоя Дюбоа, писател и издател и представяне мемоарите на Мерсия Магдермот „Имало едно време в България“.
- Галерия „Алеко”:“Извезани следи“ – Юбилейното тържество по повод честването на трите юбилея: 55 години от създаване на Колектив за българска шевица и народни занаяти „Росица Чуканова“ -1968г. към Народно читалище „Алеко Константинов“-1954г. гр. Пловдив; 95 години от рождението на Янка Арсова (12.04.1928 г. – 22.03.2006 г.) негов създател и 140 години от рождението на Росица Чуканова (22.03.1883 г. -20.03.1969 г.) негов патрон, беше съчетано с откриване на изложбата „Извезани следи“, която представя сведения и уникални документи за живота на Росица Чуканова, които се публикуват за първи път.Представена бе и едноименната книга, посветена на юбилея на Колектив за българска шевица и народни занаяти „Росица Чуканова“ -1968г. Читалището. Събитието се проведе под патронажа на г-н Георги Стаменов, кмет на район Централен, община Пловдив, който поднесе приветствие към юбилярите.
- Литературен кръг „Метафора“: Модератор Светла Караянева, която представи „Американска поезия на 20 век“ – Сара Тийсдел, Карл Санбърг, Стивън Крейн, Джеймс Райт, Уилям Карлос.
- Италианска читалня "Асен Марчевски" - Открит урок по италианска литература за студентите от 3 курс от Филологическия факултет на Пловдивския университет, посветен на 670 години от издаването на сборника с новели на Бокачо. Презентацията на д-р Наталия Христова беше съпроводена с викторина на италиански език за Италия и с витрина от книги на творчеството на Бокачо, подготвена от библиотекарите. Събитието бе част от културния календар на Италианска читалня "Асен Марчевски" при Читалище "Алеко Константинов".
- Националната кампания в подкрепа на четенето "Походът на книгите", Седмица на детската книга и Международния ден на книгата и авторското право – Включване в инициативите на децата от 4-та група ”Камбанка” от Детска градина „Снежанка”; Запознаване с библиотеката и образователната игра „Открий приказката” с карти на герои от български народни приказки.
- Детско утре: „Магическо пътешествие в света на Хари Потър“ – включиха и ученици от ОУ „Алеко Константинов“. Модератор гл. асистент Елица Миланова.
- Беседи ББЗ: „Запазнаваме Ви с библиотека“ – с детска градина „Снежанка“
- Клуб „Диалог без граници”: Среща с доц. Тодорка Димитрова /ПУ/ и разговор на тема „Човек, Бог, Вселена“
м. април
- Литературен салон Алеко: Пловдивска премиера на пловдивски разкази "НИЧИЯ. Трите начина на Мариана" на Тодор Костадинов. Представи литературният критик Владимир Тороманов.
- Представяне на книгата „Извезани следи“ на инж. Мария Ангелова и Цветомила Фотева и среща със Стоян Чуканов – потомът на Росица Чуканова, патрон на колектива към читалището.
- Тематична вечер: „Дори мечтата стига“ – посветена на Емили Дикенсън. Модератор Стефка Тотева.
- „Ревю на книгата“ - онлайн: Стефка Илиева представи книгата на Марк Съливан „Последната зелена долина“.
- Литературен салон Алеко: Представяне на музикално-поетичния спектакъл „Ноти в косите“ по стихове на Марияна Добрева, автор на едноименната стихосбирка и композитора Борислав Мирчев. Спектакълът беше с благотворителна цел.
- Клуб „Диалог без граници”: „Човекът в грях и изкупление“
- Литературен салон Алеко: Среща с писателката Величка Николова и премиера на последната й книга „Неочаквано щастлив живот”. Представи Деана Атанасова.
- „Символиката на българската шевица“ – лекция и открит урок, изнесена пред учениците от седмите класове на СУ „В. Левски“. Лектор инж. Мария Ангелова
- Беседи ББЗ: „Писменост и първи библиотеки в света“ – ученици от третите класове на ОУ „Алеко Константинов“
м. май
- Литературен салон Алеко: Среща с Геновева Цандева и представяне на стихосбирката й „Отключена Луна“. Концерт-рецитал на дует „Келтик” и представянето на музикалния им албум „Старата любов” от двамата автори - поетесата Геновева Цандева и Бойко Иванов, направил музикалния аранжимент на песните.
- Алекови дни: „Светли, светли образи ми дайте”
- Поднасяне на цветя пред барелефа на Алеко Константинов
- Изложба „Бай Ганю“ от цикъла „В света на Алековите герои” – конкурсни творби на ученици от НХГ „Ц. Лавренов“
- Литературно четене на поетите и писателите от Литературен кръг „Метафора“, посветени на празника
- Викторина, посветена на автора - с ученици от ОУ „Патриарх Евтимий”
- Литературен салон Алеко: Среща с Писателя Христо Нанев.
- Галерия „Алеко”: Изложба „Буквите“ на ученици от ОБУ „Й. Йовков“ по повод 24 май.
- Италианска читалня: Работилница за четене и превод „на“ и „от“италиански език с учениците от 1-те класове на ЕГ „Иван Вазов“ – текстове от писателите Дино Будзати и Антонио Грамши.
- Среща със студенти и преподаватели от Университета по библиотекознание и информационни технологии.
юни
- Литературен салон Алеко: Среща с литературния критик Никола Иванов и представяне на неговите книги: „Уроците на Иван Динков“ и „Беседи от балната зала“. Авторът бе представен от писателя Николай Табаков.
- Концерт - Продукция на учениците от Детска музикална школа към читалището.
- „Приключение в парка“ – детски празник, организиран от Община Пловдив, район Централен. за децата на града, в който читалището се включи с ателиетата „Шевичка“ и „Рисуване и оцветяване“ и Мултимедийна презентация „Символика на шевицата“.
- Литературен салон Алеко: Среща с писателя Продрум Димов. Представи Иван Христов.
- Литературен салон Алеко: Среща с украинския писател Михайло Журавел за украинските бежанци в Пловдив
- Откриване на инициативата „Лято в библиотеката“ – юни, юли и август:Четене на книги, рисуване, забавни игри „Открий приказката“
- Лекция ББЗ: “Писменост“ – мултимедийна презентация, пред деца от детска занималня „Мечта“
- Литературен кръг „Метафора“: Литературно четене под надслов „Лято“.
м. септември
- „Изложба „Шевицата – възродена традиция“ на Колектив за българска шевица и народни занаяти „Росица Чуканова“ -1968г. към Народно читалище „Алеко Константинов“, посветена на 55-годишния юбилей на колектива в Етнографски музей. Събитието се проведе под патронажа на г-н Георги Стаменов, кмет на район Централен, община Пловдив.
ЕСЕННИ ЛИТЕРАТУРНИ ДНИ
- Италия – България. Диалог между две култури
* Среща с доц. Донатела Ломбелло в ПУ „Паисий Хилендарски“. Модератор ст. ас. Наталия Христова
* Среща с италианските писатели: Микеле Сантулиана, Паола Валенте, Паоло Ланцоти, Симоне Мартинело. Творци от Дружеството на пловдивските писатели поздравиха гостите от Италия със свои произведения, преведени на италиански език.Читалището получи юбилеен медал – символ ва Университета в Падуа. Събитието бе под патронажа на почетния консул на Италия в Пловдив – Джузепе Де Франческо и бе подкрепена от организацията „Конфизерченти Италия“.
- Литературен салон Алеко: Възпоменателна среща за проф. Асен Христофоров, представен от доц. Сандю Бешев.
- Литературен салон Алеко: Среща с с Жюстин Томс, авторката на романа Clair de Lune. Представи д-р Ани Кеворкян, председател на Дружеството на пловдивските писатели.
- Фондация „Есториум“ представи 7 документални филма за културни дейци от Пловдив. По проект „Пловдивски истории от вчера и днес“.
- Творческа среща с Мира Папо. Представи Иван Христов. Четец Виделина Гандева, с участието на Аделина Сивкова-цигулар.
м. октомври
- Литературно четене с участието на поети от София и Пловдив по повод 110-годишнината от СБП и 1 октомври – Деня на поезията.. С участието на акад. Благовеста Касабова – литературен критик и редактор. Тя представи гостите – поети от София, членове на СБП - Иван Есенски, Николай Шопов, Боян Ангелов, Людмил Попов и най-новия член Геновева Цандева. Иван Христов, водещ на срещата, представи пловдивските поети: Йорданка Гецова, Светла Караянева, Рамела Бохосян, Екатерина Костова, Миглена Георгиева, Иван Странджев, Славка Зашева, Радка Топалова, Мария Николова и Елена Диварова.
- Литературен салон Алеко: Среща с литературния критик Никола Иванов и представяне на неговите книги за Никола Радев: „Книга за Никола Радев“ и „Литературни анкети с Никола Радев“. Литературният критик бе представен от писателя Николай Табаков.
- Литературен салон “Алеко”: Среща с пловдивската поетеса Радка Топалова и премиера на новите й книги „Споделените пространства” и „Зад предела на думите“. Представи д-р Георги Найденов
- Литературен салон “Алеко”: Среща със Светла Панайотова и премиера на новата й книга „Космични и земни разкази“. Представи Стефка Илиева, редактор на книгата.
- Литературен салон “Алеко”: Среща с поета Светлин Симеонов и премиера на стихосбирката му „Невидимото чудо“, представен от Рамела Бохосян и Станислава Пирчева-Ава..
- Клуб „Диалог без граници”: Китай и нейната култура”. Лектор Елица Миланова – преподавател в ПУ „П.Хилендарски“
- Клуб „Диалог без граници”: „Гени и идентичност“. Модератор: Еленко Гешев.
- Литературен салон “Алеко”: Среща с поета Хари Спасов и стихосбирката му. "Поетични изгреви". Представи Рамела Бохосян.
м.ноември
- Литературен кръг „Метафора“: Среща с Милена Стоянова, която представи своята първа поетична книга „Точка на мълчание“. Модератор: Светла Караянева.
- Литературен салон “Алеко”: Среща с Таня А. Николова и премиера на новите й книги „Аура на чувствата“ и „Събуждане“. Представи Елена Диварова.
- Литературен салон “Алеко”: Среща с Йордан Атанасов и премиера на новия му книга „Пазител на вечност“. Представи Иван Христов.
- Литературен салон “Алеко”: Среща с писателя Васил Венински и представяне на новите му книги Змейова напаст“ /2023г./, и „Ловни страсти в пазвите на Радюва планина”. Модератор: Димитър Христов.
- Литературен салон “Алеко”: Среща с поета Димитър Христов и премиера на последните му стихосбирки „Спасяване на красотата“ и „Украински щит“. Представи Иван Христов. Срещата е част от инициативата Ден на четенето.
- Литературен салон “Алеко”: Среща с поета Йордан Атанасов и представяне на новата му книга „Машина”. Авторът беше представен от Иван Д. Христов - писател и литературен критик.
- Галерия „Алеко“: „В света на българската шевица“ - изложба на Еглика Стефанова, везбарка от Софийската задруга на майсторите.
- Литературен кръг „Метафора“: Поетичен рожден ден – Среща с Рамела Бохосян, представена от Светла Караянева.
- Клуб „Диалог без граници”: „Ползата от безполезното“ – представяне на едноименната книга на Нучо Ордине.
- Беседа ББЗ: “Древни цивилизации и библиотеки“ – с ученици от четвъртите класова на ОУ „Алеко Константинов“.
м. декември
- „Заедно“ – среща на поети, писатели, художници, преподаватели от читалището, членове на Настоятелството и Проверителната комисия.
- Беседа ББЗ: Изпращане на автобиография и документи за работа – горен курс на ХГ „Кирил и Методий“
ІІІ. КЛУБОВЕ. ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ
Литературен кръг „Метафора”
С Литературен кръг „Метафора” проведохме общо 8 събития: 4 тематични вечери, 3 литературни четения и матине, 1 среща с писател. 7 писатели и поети от литературния кръг бяха модератори на срещите в Литературния салон.
Събитията са описани в календарната част на отчета.
Клуб „Диалог без граници“
Участниците проведоха седем тематични вечери и дискусии по теми, които са описани в календарната част на отчета.
Клуб „Гражданска журналистика“
Клубът бе създаден по проект „Медийна грамотност за гражданска журналистика“. Проведени бяха 6 сбирки и обучения от създаването му до тази година. Публикуваха се статии на участниците в обучението във фейсбук на читалището. Сбирките бяха присъствени и темите не са включени в месечното описание на събитията.
Колектив за национална шевица и орнаментика “Росица Чуканова”
През 2023г. с членовете на колектива проведохме 6 събития, описани в календарната част на отчета – от тях: работилници – 2; изложби – 2; срещи – 1; лекции – 1; представяне на книги – 1.
През м. март се проведе уъкшоп за изработка на мартеници и членовете на колектива се включиха в инициативата на ОбЧС да поздравят пловдичани с ръчно изработени от тях мартеници.
Членовете на колектива инж. Мария Ангелова и Цветомила Фотева издадоха книгата „Извезани следи, посветена на 55-годишния юбилей.
Клуб “Интериор” традиционно продължава дейността си. Съвместно с част от членовете на Клуб за национална шевица и орнаментика “Росица Чуканова” те проведоха уъкшоп за изработване на мартеници и се включиха в инициативата на ОбЧС да поздравят пловдивчани с ръчно изработени от тях мартеници.
Академичен хор „Пловдив“
е най-новата дейност на читалището, което започна своята дейност през м. септември 2023 г. Хорът репетира веднъж седмично в читалището. Кандидитствахме с проект към Община Пловдив, по „Моболност 2“ за осигуряване на средства за концерт на хора в гр. Париж, Франция. Събитията, които инициират клубовете са отворени за широката публика.
ІV. ШКОЛИ И КУРСОВЕ
Център за чужди езици
Обучение по:
- Италиански език: 3 групи: начинаещи А1 - 1 курс; напредналиА2 – 2 курс;
- Английски език: напреднали - 2 курса: А2 и В1
Школи
- Музикална школа – пиано
През 2023 г. бяха обучени 10 курсисти. Възпитаниците на школата изнесоха продукция в края на учебната година.
- Музикална школа по китара – обучени 14 курсисти /по проект„Заедно в изкуството и спорта“ /
- Школа по рисуване „Усмивка“ – 7 деца.
VІ. ПРОЕКТИ
През 2023 г.:
Самостоятелни проекти :
- „Концерти на Академичен хор „Пловдив“ във Франция; Компонент 2 „Мобилност, Община Пловдив
Партньори сме по следните проекти:
- „Заедно в изкуството и спорта“ – партньори на Хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“
Неспечелени проекти:
- Българските библиотеки – съвременни центрове на четене и информираност“ – Министерство на културата
VІІ. ОРГАНИЗАЦИОННА ДЕЙНОСТ
През 2023 г. кандидатствахме в класацията на Платформа „Агора“ и спечелихме наградата в категорията за „Най-продуктивно сътрудничество“. Платформата е най-престижната награда в областта на читалищната дейност.
По повод гостуването на италиански автори, които представихме на ежегодното събитие, организирано от читалището „Италия и България – диалог между две култури“ получихме юбилеен медал от Университета в Падуа, който ни беше връчен от доц. Донатела Ломбело, която бе в групата на гостуващите писатели.
Многобройни са дарените книги от читателите през 2023 г. - получихме 485 книги на стойност 6195 лв., броя на дарителите - 48 души. Дарения получихме от различни частни лица и организации чрез отдел „Методичен“ на НБИВ, от Сава Славчев, преводач, който дари 120 книги за Италианската читалня и фонда, Николина Лукарева, читалище „Възраждане” и още много частни дарители. Една част от тях включихме във фонда на библиотеката. Други, които не отговарят на изработената „Политика на непоисканите дарения на библиотеката“ и затова не се усвояват в библиотечния фонд, предадохме на ползване на други библиотеки. През 2023 г. отново проведохме дарителска кампания за събиране на книги за училищната библиотека към Българското училище в гр. Единбург, Шотландия, на училищна библиотека в с. Чернозем и на новооткритата читалищна библиотека с. Труд „Труд-2019“.
Традиционно и тази година работихме с ОУ „Алеко Константинов“, Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов”, ХГ „Св. Св.Кирил и Методий“, ОУ „Княз Александър I“ и организациите: Дружество на пловдивските писатели, Италиански културен институт – София, Конфизирченти - Италия, “Cescot Veneto”Италия, Почетно консулство на Р Италия в Пловдив и фондация “Помогни на нуждаещите се”.
Особено внимание бе обърнато на отразяване на проведените мероприятия в медиите, както и на представяне на дейността на клубовете и съставите. През отчетния период читалището осъществи 38 медийни изяви, които представиха и популяризираха дейността ни пред обществеността.